Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania:
1Co projektujemy?
Wnętrza mieszkań, domów, powierzchnie komercyjne takie jak biura, sklepy wyspy handlowe.
Mogą to być pojedyncze pomieszczenia: kuchnia, salon, łazienka, sypialnia, garderoba, pokój dziecka, ale również kompleksowo całe mieszkanie, dom czy biurowiec. W zakres naszych usług nie wchodzą projekty ogrodów, elewacji budynków.
2W jakich stylach projektujemy?
Tworzymy doświadczony zespół projektantów, w którym każdy ma swój ulubiony styl, w którym czuje się jak ryba w wodzie. To pozwala dopasować projektanta do potrzeb z jakie ma klient.
Obecnie najwięcej projektów jakie przygotowujemy to wnętrza nowoczesne, lekko industrialne, klasyczne, art deco, eleganckie, współczesny glamour. Natomiast ciągle się rozwijamy i poszerzamy nasze możliwości.
3Czy przyjeżdżamy na oględziny lokalu przed podpisaniem umowy?
Przyjeżdżamy na budowę wyłącznie dla klientów zdecydowanych na współpracę i podpisanie umowy. Wówczas nasza wizyta polega na zinwentaryzowaniu pomieszczeń. Jednak najczęściej wystarczą nam zdjęcia lokalu i zwymiarowane plany architektoniczne od dewelopera (różnica 10-20mm najczęściej nie stanowi większego problemu).
Wyjątek stanowią inwentaryzacje pojedynczych pomieszczeń w lokalach, w których planowany jest remont lub jakaś przebudowa. Wówczas taka inwentaryzacja jest wyceniana indywidualnie w zależności od ilości pomieszczeń i lokalizacji inwestycji.
4Dla kogo projektujemy?
Naszymi klientami są najczęściej osoby, które kupiły mieszkanie lub są w trakcie budowy domu i chcą go pięknie i mądrze urządzić. Nie zamykamy się też na projekty wnętrz już zamieszkałych, które wymagają metamorfozy.
5Kiedy można przystąpić do rozpoczęcia projektu?
Fundamentem do przygotowania trafnego projektu jest wybadanie potrzeb klienta. Bez tej wiedzy projekt mógłby okazać się nietrafiony, a klient zniesmaczony. Polega to na tym, że podczas rozmowy pytamy o:
– preferencje stylowe oraz upodobania kolorystyczne i materiałowe (w przypadku trudności z ich określeniem, warto posłużyć się przykładowymi zdjęciami, czy projektami),
– Ilość domowników, ich wiek i główne zajęcia (np. czy są wśród domowników osoby uczące się lub pracujące w domu)
– Prowadzony styl życia, przyzwyczajenia, potrzeby. Warto dowiedzieć się, czy inwestorzy preferują gotowanie w domu, czy prowadzą “dom otwarty” z częstymi gośćmi, czy posiadają zwierzęta oraz jakie posiadają hobby,
– Elementy wykluczone w projekcie. Chodzi tu o elementy, których klienci absolutnie sobie nie życzą lub nie potrzebują. Czasami mogą to być rzeczy zupełnie zaskakujące, dlatego tak ważne jest zadanie tego pytania na tym etapie współpracy.
– Meble, sprzęty, rzeczy, które klienci chcieliby ze sobą zabrać do nowego domu bądź mieszkania (nierzadko są to długie listy bibelotów, mebli czy np. dzieł sztuki, które również muszą znaleźć swoje miejsce w nowym projekcie).
– Budżet przeznaczony na wykończenie wnętrz. Jeżeli inwestor nie potrafi określić takiego kwoty, warto zapytać o preferowane widełki cenowe materiałów oraz omówić realność wstępnych założeń.
6Czy projektujemy poza granicami Polski?
Tak. Obecnie obszarem, na którym działamy w Europie są Niemcy.
7Jakie są różnice między projektem podstawowym / kompleksowym ?
Projekt podstawowy posiada:
– aranżacje, czyli rysunki płaskie (rzuty), pokazujące proponowane układy funkcjonalne pomieszczeń. Na nich mogą pojawić się przesunięcia ścian i zmiany w układach mieszkań / domów, ale mogą też zagospodarowywać meblami i wyposażeniem przestrzeń w takim układzie, jaki jest. Na aranżacjach pojawiają się podstawowe wymiary i opisy, ale w niewielkich ilościach, bo z założenia aranżacja jest wstępem do projektu. Aranżacje przez wielu mogą być kojarzone z rzutami od dewelopera, gdzie w sposób szkicowy zaznaczona jest lokalizacja każdego ważniejszego sprzętu.
– wizualizacje (komputerowo generowanego obrazu, który ma pokazać koncept wnętrza w zakresie kolorystyki, wybranych materiałów, mebli czy oświetlenia. Ważny jest fakt, że wizualizacje zawsze są poglądowe i mają pewien margines błędu;
– zarys budżetu.
Projekt kompleksowy posiada:
– rysunki wykonawcze, czyli technicznie rozplanowujące instalacje wodne, elektryczne, sufity, podłogi, itd. Posiada też dokładne rysunki mebli na zamówienie oraz widoki ścian;
– wizualizacje (komputerowo generowanego obrazu, który ma pokazać koncept wnętrza w zakresie kolorystyki, wybranych materiałów, mebli czy oświetlenia;
– zarys budżetu ogólnego;
– dokładny budżet towarów i usług na zamówienie, takich jak meble, elementy metalowe czy tapicerowane, oparte na wycenach konkretnych wykonawców;
– lista wyposażenia;
– wizyta inwentaryzacyjna (dokładne wymiarowanie lokalu, dzięki czemu projekt może być w 100% dostosowany do realnych wymiarów pomieszczenia);
8Co to jest nadzór autorski, a co inwestorski?
Nadzór autorski to najprościej ujmując pilnowanie, by wykonawcy zrealizowali wszystko zgodnie z projektem i nie poniosła ich niepotrzebnie wyobraźnia.
My preferujemy właśnie ten typ nadzoru, ponieważ pozwala on na pewną elastyczność działań inwestorów, którzy chcą w większym stopniu uczestniczyć w procesie urządzania swojego wnętrza.
Nadzór inwestorski to tak jak by zastępowanie Inwestora w jego standardowej roli. Polega na pilnowaniu zgodności realizacji z projektem, dogadywaniu terminów, zamawianiu produktów. Generalnie koordynowaniu całości procesu realizacji projektu. Hasło nadzoru inwestorskiego jest najczęściej używane w kontekście budownictwa, rzadziej przy projektach wnętrz.
Obecnie nie prowadzimy nadzorów inwestorskich.
9Jak długo trwa przygotowanie projektu?
Dla pomieszczeń pojedynczych, takich jak kuchnia, salon, łazienka, sypialnia, garderoba, pokój dziecka, biuro, recepcja to od 4 do 8 tygodni.
Dla mieszkań o powierzchni do 50m² jest to od 8-14 tygodni.
Dla mieszkań i domów o powierzchni powyżej 50m² jest to od 10-16 tygodni.
Podane terminy są poglądowymi, a ich ostateczny kształt jest określany wg. ilości zamówień, które wpływają w danym okresie. Dlatego warto zgłaszać się wcześniej.
10Jak wygląda współpraca on-line?
Ta forma współpracy coraz częściej pojawia się w zapytaniach od naszych klientów. Szczególnie wybierana przez inwestorów budujących lub wyposażających lokale w różnych częściach w kraju i na świecie.
Projekt na odległość powstaje na podstawie rzutów dewelopera / projektu architektonicznego i na podstawie wymiarów dostarczonych przez Klienta. Komunikacja we współpracy on-line opiera się na mailach, telefonach i telekonferencjach. Zapewniamy Cię, że mnóstwo projektów, które robiliśmy, opierała się na jedynym spotkaniu na żywo, a później wyłącznie na ustaleniach telefonicznych i mailowych. W świecie, kiedy nikt nie ma na nic czasu, nie ma sensu na siłę dojeżdżać i siadać przy jednym stole, gdy taki sam poziom efektywności rozmowy daje telekonferencja.
11Abyśmy mogli przygotować wycenę projektu – potrzebujemy:
– rzut mieszkania lub domu z wymiarami;
– informacji na kiedy potrzebny jest projekt;
– informacji nieruchomości – czy jest to stan deweloperski / dom w budowie / remont zamieszkanego lokalu;
– wskazanie lokalizacji inwestycji;
– informacje o preferowanym stylu. Najlepszą formą jest przesłanie nam kilka zdjęć inspiracyjnych. Takie zdjęcia możesz przesłać na e-mail: biuro@furlami.pl
– informacji o preferowanym zakresie projektu (koncepcyjny / kompleksowy)